Specialvisningar och Pecha Kucha ikväll
22 maj 2017
På kvällsprogrammet idag finns specialvisning av examensutställningen, föreläsning om Milan Design Week 2017 och Pecha Kucha med examensstudenter i form, mode och visuell kommunikation.
Kvällens program 22 maj
16.30 Specialvisning av examensutställningen
Examensstudenter i form, mode och visuell kommunikation samtalar med Annika Berner, creative director och Director of External Relations på Beckmans.
17.30 Milano 2017
Milan Design Week 2017 – med Annika Berner och Sara Sjöbäck, formgivare och tidigare Beckmansstudent. Vad händer i Milano under designveckan? Kom och ta del av nya visioner, koncept, idéer, produkter och utställningsformat. Vi gläntar också på dörren till Beckmans alumni-utställning under designveckan i Milano och pratar om designens betydelse.
18.30 Pecha Kucha
Pecha Kucha med examensstudenter från form, mode och visuell kommunikation, leds av Ewa Kumlin, VD, Svensk Form. Dryck och tilltugg serveras.
Utställningen är öppen kl 12.00-20.00 idag.
Välkomna!