Program examensutställning 2018

Under examensutställningen bjuder vi in till allmänna presentationer av utställningen, Pecha Kucha med studenterna och öppna opponeringar. 

Program 17-22 maj

Tors 17 maj kl 16.00-20.00 Vernissage

Fre 18 maj
kl 12.00-19.00 Utställningen är öppen
kl 16.00 Presentation av studenternas arbeten

Lör 19 maj
kl 11.00-16.00 Utställningen är öppen

Sön 20 maj
kl 11.00-16.00 Utställningen är öppen

Mån 21 maj
kl 12.00-19.00 Utställningen är öppen
kl 16.00 Presentation av studenternas arbeten
kl 18.00 Pecha Kucha med studenter från Mode, Form och Visuell kommunikation (Pecha Kucha är en snabb presentationsform)

Tis 22 maj
kl 12.00-19.00 Utställningen är öppen
kl 16.00 Presentation av studenternas arbeten
kl 19.00 Release för Beckmans Årsbok på Taverna Brillo

Öppna opponeringar 21-23 maj

Våra opponeringar är öppna vilket innebär att publik får komma och lyssna.

Mån 21 maj
08.00-08.45 Maria Chifflet, Form. "Gro".
Opponent Susanne Helgesson

09.00-09.45 Hanna Stenström, Form, "Space for Peace Negotiation / Rum för fredsförhandling". Opponent Susanne Helgesson

09.00–09.45 Angelica Strömbäck Ek, VK, "Man föds inte till kvinna, man blir det".
Opponent Moa Schulman

10.00–10.45 Adam Nyström, VK, "Copyshop".
Opponent Martin Farran Lee

10.00–10.45 Lisa Reiser, "Vän – soffa för 2 med stoppning i naturfiber."
Opponent Alexander Lervik

11.00–11.45 Liga Bulmiste, "Ett alternativ".
Opponent Alexander Lervik

11.00-11.45 Fredrika Frykstrand, VK,  "I Am Your Worst Fear I Am Your Best Fantasy".
Opponent Martin Farran Lee

13.00-13.45 Matilda Dahlgren, VK, "SUNRISE".
Opponent Lisa Ehlin

13.00–13.45 Celine Strömbäck, Form,  "Emotion".
Opponent Agnieska Knap

14.00–14.45 Marcus Nyberg, VK, "Synthetic Triggers".
Opponent Lisa Ehlin

15.00–15.45 Louise Lo, VK, "KOLLEKTYP".
Opponent Ewa Wilson

16.00–16.45 Tor Westerlund, VK,
"Means of Printing". Opponent Ewa Wilson

Tis 22 maj
09.00–09.45 Madeleine Nelson, Form, "NUNNA – a Triangular Seating Study".
Opponent Anna Kraitz

09.00–09.45 Emelinn Heikkinen, VK, "Ritklubben".
Opponent Nille Svensson

10.00–10.45 Sarah Hasselqvist, Form, "Starkskör".
Opponent Anna Kraitz

11.00–11.45 Lisa Borg, VK, "Am I the Architect of My Own Nightmares?"
Opponent Lars Fuhre

13.00–13.45 Gustav Stockman, VK, "Perceptual Mapper". 
Opponent Johanna Lundberg

14.00–14.45 Andrea Brisfjäll, VK, "Jag vill inte dö i Fruängen".
Opponent Johanna Lundberg

15.00–15.45 Laurens van Tour, VK, "Digitize Us".
Opponent Valeria Hedman.

16.00–16.45 Jacob Landahl, VK, "Visuell och språklig visklek".
Opponent Aron Kullander 

Ons 23 maj
08.00–08.45 Charlotte Lorensson, Form, "Base".
Opponent Karin Ehrnberger

09.00–09.45 Ida Björses, Form, "Trivial Ways".
Opponent Karin Ehrnberger

09.00–09.45 Frida Borgstedt, VK, "The creation of a pixel perfect society".
Opponent Hanna Bergman

10.00–10.45 Ella Masus, VK, "Vredesafton".
Opponent Svante Tirén

10.00–10.45 Klara W Hedengren, Form, "Body Talk".
Opponent Chandra Ahlsell

11.00-11.45 Johanna Sterling, VK, "((s))-exjobb".
Opponent Hanna Bergman

11.00–11.45 Frida Pettersson, Form, "Ta med arbetet till naturen – ett utomhuskontor för framtidens hållbara samhälle."
Opponent Chandra Ahlsell

13.00–13.45 Melinda Urbansdotter, Form, "alt+f=ƒ paper".
Opponent Anna Holmquist

14.00–14.45 Jennie Adén, Form, "Down to Earth".
Opponent Anna Holmquist

15.00– 15.45 Lisa Lindh, Form, "REFLEKT(ERA)ION(ER)".
Opponent Monika Gora

Nyheter

Visa mer