Sök
Kalender

22 May
Välkommen till Årets Modevisning!

25-28 May
Årets Utställning – 25-28 maj

26 May
Workshop med Pär Engsheden.


Beckmans nyhetsbrev

Klicka här för att prenumerera på Beckmans nyhetsbrev.

Beckmans intranät

Logga in

Design & development

by AGoodID

Beckmans på Formex

23 Aug, 2007

Mellan den 30 augusti och 2 september visar Beckmans Designhögskola, Form 2, bilklädslar på Formex-mässan i Älvsjö.

Projektet är ett designsamarbete med Artex, Sveriges största sömnadsindustri med kunder inom fordonsindustrin, möbeltillverkning och arkitektbranschen. Sedan 30-talet är Artex även marknadsledande på försäljning av bilklädslar.

I samarbete med företagets sömmerskor och mönsterkonstruktörer har tio olika förslag arbetats fram av lika många studenter, vilket är ett led i Artex arbete med att utveckla den moderna bilklädseln.

Studenterna har hämtat inspiration från så vitt skilda saker som steklarnas samhällsbyggen, smokingen och den sköna känslan av att klä upp sig, till trafikdöda djur. Med ledord som fiktion, estetik, ergonomi, assymetri, funktion och ekologi har studenterna haft som mål att tillföra ytterligare dimensioner till bilklädselns traditionella uppgifter.

Pressvisning torsdag den 30 augusti klockan 09:30, monter B17:02.

Öppettider:
Torsdag 30 augusti 09:30 – 20:00
Fredag 31 augusti 09:30 – 18:00
Lördag 1 september 09:30 – 18:00
Söndag 2 september 09-30 – 17:00

Handledare:
Gunnel Sahlin, formgivare Artex
Jan Loftén, utbildningsansvarig Form, Beckmans Designhögskola.

Kontaktpersoner:
Jan Loftén, tel. 0708-89 81 92
E-post: janne@beckmans.se

Björn Samenius, 070-344 50 07
E-post:bjorn.samenius@artex.se

Pressbilder finns att ladda ner på www.beckmans.se under Press.

Pressmeddelande Formex.pdf

Pressreleaser